Woda w diecie psów i kotów

           Jak ważna w diecie psa i kota jest woda? Dlaczego tak istotny dla zwierząt karmionych suchymi karmami jest stały i łatwy do niej dostęp? Czy karmienie wyłącznie suchymi karmami, w których zawartość wody nie przekracza 10% jest bezpieczne dla psów i kotów?

Prawidłowe żywienie to zaopatrywanie organizmu w niezbędne składniki odżywcze pozwalające na optymalne jego funkcjonowanie w określonych warunkach. Mamy określoną liczbę składników odżywczych. Są to: białka, tłuszcze, węglowodany, woda, witaminy, minerały.

Funkcje wody w organizmie psa i kota

Woda jest najważniejszym składnikiem pokarmowym. Żywy organizm poradzi sobie z utratą połowy masy białkowej, niemal całej tkanki tłuszczowej, zaś nie poradzi sobie zaś ze stratą 15% wody. Dzieje się tak ponieważ woda jest kluczem do wszystkich odbywających się w organizmie reakcji biochemicznych. Woda jest rozpuszczalnikiem wielu ważnych związków chemicznych. Jest niezbędna do transportu składników odżywczych, enzymów, hormonów oraz produktów przemiany materii. Pełni fundamentalne znaczenie w trawiennych procesach hydrolizy. W końcu woda odpowiedzialna jest za termoregulację organizmu psa i kota.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.