Co, dlaczego i jak jedzą koty?

1463032_744216068939612_622390804_n

          Ile razy stawałeś w sklepie zoologicznym przed kolorową półką,  by wybrać karmę dla swojego kota? Jak często zdany byłeś na sugestię sprzedawcy, któremu nie do końca ufałeś? Ile przyniosłeś już do domu karm, na które Twój kot wcale nie spojrzał? By dokonać dobrego, samodzielnego i świadomego wyboru diety dla kota musimy uświadomić sobie kilka oczywistych faktów.  Tylko znając pochodzenie, anatomię i fizjologię kotowatych nasz wybór ma szanse być trafnym.

Przynależność systematyczna

Kot domowy (Felis domesticus) według systematyki to gatunek ssaka, z rzędu drapieżnych, z rodziny kotowatych. Jest zatem krewnym lwa i tygrysa, a także rysia czy żbika.
Kocie instynkty pozostały od lat niezmienione, mimo prób ich udomowienia. Kotowate to nocni łowcy. Większość dnia przesypiają, by w godzinach nocnych wyprawić się na polowanie. Kot domowy zjada w tym czasie 12-16 posiłków.  Je zatem średnio co pół godziny. Najczęściej jego ofiarą padają małe gryzonie, jaszczurki, węże,  żaby, insekty i ptaki.

Mięsożerca bezwzględny

Jeśli nie możesz zaakceptować posiłków mięsnych, również w wydaniu mięsożerców na pupila wybierz królika. Kot nie może zostać jaroszem , gdyż najbardziej potrzebny mu do życia aminokwas nie występuje w pokarmach roślinnych. Tauryna- egzogenny aminokwas jest koniecznym składnikiem w diecie kota. Organizm kota, absolutnego mięsożercy, nie syntetyzuje tauryny. Najbogatszym jej źródłem na Ziemi są mięśnie gryzoni, dlatego koty uwielbiają na nie polować. Kolejnym bogatym źródłem tego aminokwasu są ostrygi, mięso indyka, wątroba drobiowa, tuńczyk, wołowina. Niedobór tauryny w diecie kota powoduje m.in. ślepotę, degenerację mięśnia sercowego i nieprawidłowy rozwój szkieletu,  upośledzenie produkcji kwasów żółciowych, problemy w rozrodzie. Kompletna karma dla kotów powinna zawierać co najmniej 0,1% tauryny w suchej masie.

Anatomia

Natura doskonale przystosowała organizm kota do zdobywania i pobierania pokarmu zwierzęcego. Wyposażyła go w ostre pazury służące do chwytania ofiary. Budowa szczęk i zębów ułatwia rozrywanie i rozcinanie tkanek zwierzęcych. Zredukowana ilość zębów trzonowych świadczy o tym, że pokarm spożywany w naturalnych warunkach nie wymaga przeżuwania. Kot, gdy poluje, mniejsze ofiary połyka w całości. Z większych wyjada najpierw wątrobę, serce i płuca. Jelita, często pełne roślinnej treści, mało go interesują, podobnie jak żołądek. Przewód pokarmowy kota jest bardzo krótki (ok. 1 metra). Jest to cecha charakterystyczna właśnie dla zwierząt mięsożernych. Taka długość przewodu pokarmowego wystarczy, by strawić łatwo przyswajany mięsny pokarm.

Fizjologia

Kot potrzebuje więcej białka na kilogram masy ciała niż człowiek – dorosły kot nawet 2,5 razy, bo jest ono dla niego głównym źródłem energii.  Organizm kota, absolutnego mięsożercy, nie syntetyzuje niektórych aminokwasów występujących w przyrodzie tylko w tkankach zwierzęcych.  Jednym z najistotniejszych jest tauryna. W  przeciwieństwie do innych ssaków koty nie są zdolne, w razie jej braku, wykorzystać do tego celu innego aminokwasu – glicyny. Innym aminokwasem jest arginina, niezbędna do wydalenia z moczem nadmiaru azotu. Kot ma dużo bardziej aktywne enzymy kataboliczne. Przy przedłużającej się głodówce w jego organizmie może dojść do degeneracji własnych białek.

Kot potrzebuje tłuszczów zwierzęcych. Głównie dlatego, że nie występuje u niego enzym delta-6-desaturaza ,który przetwarza kwas linolowy w arachidonowy. Kwasu arachidonowego nie uzyskamy z ze źródeł roślinnych.

Ślina kotów nie zawiera amylazy, ponieważ ich naturalna dieta pozbawiona jest węglowodanów. Koty zaprogramowane są na procesy glukoneogenezy z aminokwasów. Nie posiadają ani narzędzi, ani mechanizmów pozwalających uwolnić cukrowce z komórek roślinnych posiadających grubą ścianę celulozową.

Inne niż u ludzi jest zapotrzebowanie naszych mruczków na witaminy. Kot jest pozbawiony zdolności przekształcania beta karotenu w witaminę A (nie karm go więc marchewką) ani też tryptofanu w niacynę. Wymaga też w diecie większych ilości witaminy B1. Natomiast tak ważnej dla człowieka witaminy C kot przyjmować nie musi, bo posiada zdolność wytwarzania jej samodzielnie w wystarczających ilościach.  Nie jest więc ona dla niego de facto witaminą.

Przede wszystkim mięso

Wszystko, czego potrzebuje Twój kot znajdziesz w źródłach zwierzęcych. Dużo lepszą będzie zatem dla niego karma z wysoką zawartością mięsa i niewielką ilością warzyw. Jego dieta będzie wówczas uboga w węglowodany. Nie kupuj dla kota karmy pełnej zbóż, gdyż największy udział w jej analizie chemiczne mają cukry. Szukaj takiej, która zawiera tłuszcze zwierzęce. Taki wybór na pewno zaakceptuje Twój kot, a Ty będziesz miał poczucie, że dajesz mu to, co dla niego dobre.

1 Komentarz

  1. Moja przyjaciółka ma kota. Pewnego razu u niej spałam i wyszlysmy sobie na balkon poniewaz zapomniałysmy złożyć leżaków i zobaczyłyśmy jak jej kot złapał mysz i zaczął ją jeść. Jeju obrzydliwe:c.Wole psy niż koty. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.