Twój kot to nie kura, a pies nie królik!

 Co ważniejszego możesz zrobić dla zdrowia swojego psa i kota niż dobrze go odżywiać? Stosując nieodpowiednią dietę wyrządzasz krzywdę swojemu pupilowi. Zdrowotne problemy psów i kotów najczęściej związane są z nieodpowiednim żywieniem. Karmienie zgodne z naturalnymi potrzebami  ma fundamentalny wpływ na zdrowie psa i kota.

Mięsożercy

Psy i koty to mięsożercy. Wskazują na to ich pochodzenie, anatomia i fizjologia.

tabela1

Składniki odżywcze

Dla psów i kotów najbardziej wartościowe składniki odżywcze pochodzą ze źródeł zwierzęcych.

tabela2

Witaminy

Koty nie posiadają, a psy posiadają ograniczoną zdolność , by przekonwertować niektóre prowitaminy zawarte w warzywach i owocach w postać aktywną. Wszystkie naturalne i aktywne witaminy, poza witaminą C, występują w tkankach zwierzęcych. Witaminę C psy i koty syntezują w wystarczających ilościach samodzielnie.

Węglowodany

Dieta kota, jako mięsożercy bezwzględnego w warunkach naturalnych zawiera 3-5% węglowodanów(zawartość żołądka ofiary), wstępnie strawionych. Dieta dzikich psów to najwyżej 15% węglowodanów. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego nie zawierają cukrów!

JAK WYBRAĆ DOBRĄ KARMĘ?

Najważniejszym kryterium przy wyborze karmy powinien być jej skład. Kolejność składników wymienionych na etykiecie odpowiada udziałowi ich w recepturze. Listę rozpoczyna składnik którego jest najwięcej, zamyka ten z najmniejszym udziałem

Mięso w karmach

Ważne jest, by mięso w karmie było głównym źródłem białka. Powinno zatem być go najwięcej, a więc składnik mięsny musi rozpoczynać listę składników.

Wypełniacze w karmach

Wypełniacze w karmach są przede wszystkim źródłem węglowodanów. Naturalna dieta mięsożerców to niewielkie ilości cukrów. Zupełnie wystarczające są te, pochodzące z warzyw i owoców.

Tłuszcze w karmach

W diecie psów i kotów to najważniejsze źródło energii. Dla mięsożerców najlepsze są tłuszcze zwierzęce. Do najlepszych karmach zawsze dodawany jest też tłuszcz rybi.

Witaminy, minerały, probiotyki

Najbogatszym źródłem przyswajalnych witamin i minerałów dla drapieżników są mięso, tłuszcze i podroby. Jeśli na etykiecie wyszczególnione są nazwy chemiczne związków i witamin znaczy to, że składniki te są pochodzenia syntetycznego. Jeśli na liście składników znalazły się nutraceutyki, wówczas wiemy, że substancje prozdrowotne pochodzą z naturalnych źródeł.

Barwniki i konserwanty

Dobre karmy nigdy nie są kolorowe. Dobre karmy nie mają bajecznych kształtów gwiazdeczek, pawich oczek, koniczynek, czy bałwanków, ponieważ takie można ulepić tylko, kiedy w recepturze jest dużo mąki. Dobre karmy są konserwowane witaminami, naturalnymi tokoferolami i ekstraktami roślinnymi.

tabela3

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.