Czy BARF jest dietą jednostronną czyli jak to jest z tym bilansem?

W diecie BARF wykorzystujemy ogromną gamę komponentów, choć z punktu widzenia żywieniowego nie jest to bezwzględnie konieczne. Możemy zbilansować dietę na kilkunastu produktach i jest to jak najbardziej prawidłowe. Ale możemy też użyć całej gamy produktów, wielu gatunków mięs, bogatych mieszanek warzywno- owocowych, dodatków naturalnych, ziół, nutraceutyków. Wszystko zależy od kreatywności właściciela.

Różnorodność komponentów diety BARF ma głęboki sens. Każda jednostronna dieta niesie ze sobą możliwość wystąpienia deficytów żywieniowych. I nie musi być tak wcale dlatego, że w diecie brak jest jakiegoś składnika odżywczego. Proszę sobie wyobrazić, że z jakiegoś nieznanego, osobniczego powodu u psa nie przyswaja się forma, w jakiej konkretny składnik (np. minerał bądź witamina)występuje w danej diecie. Stosując miesiącami taką samą karmę/dietę narażamy zwierzę na niedobry, często nieodwracalne w skutkach.

Różne komponenty diety posiadają różne składniki odżywcze. Nigdy nie jest tak, że dany produkt ma tylko jedną wartość odżywczą. Że, dajmy na to, drożdże poza witaminą B nie zawierają żadnych innych wartości. Nie jest tak, że żelazo zawarte jest tylko w krwi i na darmo go szukać w innych produktach. Albo, że witaminę C znajdziemy tylko w dzikiej róży, ale nic poza nią. W różnych gatunkach mięsa zawarte są różne garnitury aminokwasowe. Dlatego różnorodność komponentów diety gwarantuje dostarczenia psu rożnych składników odżywczych z różnych źródeł, w różnych formach i w różnych proporcjach. Co więcej w diecie BARF – są to składniki nieprzetworzone, zatem zachowujące w znacznej ilości swoje naturalne wartości odżywcze. Sięganie po komponenty z każdej grupy żywieniowej, w proporcjach odpowiadających piramidzie żywieniowej BARF daje nam gwarancje zbilansowania diety.

Czy BARF jest dietą jednorodną? Zachęcam do zapoznania się tygodniowym z jadłospisem naszej spanielki amerykańskiej.

poniedziałek

Kaczka z kością
Drożdże piwne, krew, owoc dzikiej róży
Mix warzywno-owocowy(marchew, seler naciowy, rukola, kabaczek, jabłko, banan, borówka amerykańska)

wtorek

Cielęcina,
borowina, mix ziołowy(mięta pieprzowa, ostropest, czystek, czosnek niedźwiedzi), tłuszcz wołowy, siemię lniane
Kaczka z kością, algi, drożdże browarniane

środa

Serca wołowe,mączka ze skorupek jaj
mix warzywno-owocowy( jabłka, jagody, marchew, buraki, pomidory)
mix ziołowy(mięta pieprzowa, ostropest, czystek, czosnek niedźwiedzi), drożdże, olej z łososia

czwartek

Baranina z kością
Wątróbka cielęca, mix warzywno-owocowy( jabłka, jagody, marchew, buraki, pomidory), mączka ze skorupek jaj
tłuszcz wołowy, kelp, drożdże browarniane, mix ziołowy (mięta pieprzowa, ostropest, czystek, czosnek niedźwiedzi),yucca shidigera

piątek

Jeleń z kością
borowina, mix ziołowy(mięta pieprzowa, ostropest, czystek, czosnek niedźwiedzi),drożdże browarniane, krew, mączka z dzikiej róży
Wołowina,mączka ze skorupek jaj, kelp, tłuszcz wołowy

sobota

Gęś z kością i skórą,
mix warzywno-owocowy( jabłka, jagody, marchew, buraki, pomidory), drożdże, suszona krew, olej z łososia
Cielęcina, mączka ze skorupek jaj

niedziela

Kurczak z kością
mix ziołowy(mięta pieprzowa, ostropest, czystek, czosnek niedźwiedzi), tran
Łosoś mielony z ościami

Czy to jest dieta jednostronna?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.